Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 5304148



*

nr 530 4148


Oljemålning

Rudolf Gowenius, Kvarn 1941 46x55


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 juni 2008
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/6 11:39:37 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar rudolf gowenius
  • 8052 Olja / collage
    Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:12
  • 8285 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51
  • 8077 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8076 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:22
  • 8083 OljemÃ¥lning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12
  • 1023 OljemÃ¥lning
    David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr